Co zrobić z hulajnogą elektryczną po sezonie?

Reading Time: 3 minutes

Koniec lata nie musi oznaczać odstawienia hulajnogi w kąt! Hulajnogi nie są wodoodporne, ale producenci wzięli pod uwagę różne warunki atmosferyczne, w których hulajnoga będzie użytkowana. Wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach, aby cieszyć się jazdą o każdej porze roku!

Jazda jesienią i zimą

Hulajnogą elektryczną nie należy jeździć bezpośrednio po śniegu – możemy natomiast korzystać z odśnieżonych chodników i dróg. Jazda po śniegu jest nie tylko niebezpieczna ze względu na możliwość poślizgu, ale także bardzo często w błocie pośniegowym znajduje się sól, która może wywoływać korozję. Po zakończeniu jazdy hulajnogę należy starannie wysuszyć oraz wyczyścić, ponieważ przedostanie się wody do baterii, silnika czy elektroniki jest bardzo niebezpieczne. Należy wziąć pod uwagę również, że w ujemnych temperaturach zasięgi naszej hulajnogi najprawdopodobniej zmniejszą się, co jest spowodowane budową baterii oraz reakcjami chemicznymi, które w niej zachodzą. Baterię należy naładować po każdej przejażdżce, jednak pamiętając o tym aby nie ładować sprzętu od razu! Akumulator powinien najpierw wrócić do temperatury pokojowej, a dopiero potem zostać podłączony do prądu.

Ponadto pamiętajmy, że jesienią oraz zimą zmrok zapada bardzo szybko i należy zadbać o oświetlenie naszej hulajnogi, a także nigdy nie decydować się na jazdę bez kasku oraz ochraniaczy, które w tym przypadku oprócz funkcji ochronnej mogą pełnić również termoizolacyjną. Jeżeli uważacie, że jeżdżenie zimą jest dla Was to pamiętajcie o zapoznaniu się z instrukcją obsługi dołączoną do Waszej hulajnogi i upewnijcie się w jakich temperaturach można ją użytkować. Niektórzy producenci zaznaczają, że jazda na hulajnodze poniżej określonej ilości stopni Celsjusza unieważnia gwarancję!

Konserwacja i przechowywanie

Jazda zimą jednak nie jest dla Ciebie? Oto kilka rad jak zabezpieczyć hulajnogę elektryczną i bezpiecznie ją przechować.

  • Hulajnogi nie powinniśmy przechowywać w zbyt niskich, ani zbyt wysokich temperaturach, ponieważ może wpływać to niekorzystnie na żywotność baterii. Najlepsze będzie suche i ciepłe miejsce, a optymalna temperatura to 10-25°C.
  • Nawet jeżeli w sezonie zimowym całkowicie rezygnujemy z jazdy, nie należy dopuszczać do rozładowania baterii. Zaleca się aby podładowywać sprzęt przynajmniej raz w miesiącu i utrzymywać baterię na poziomie 50-70%. 
  • Po zakończonym sezonie letnim najlepiej przeprowadzić mały serwis, zadbać o wszystkie elementy ruchome oraz ważne śruby, sprawdzić opony, a na miejsca które tego wymagają nałożyć smar. Można również zwolnić linki hamulcowe 
    (gdy hulajnoga nie jest używana, a linki pozostają naciągnięte, zaczynają się wydłużać i tracić swoje właściwości), czy poluzować regulację kierownicy. 

Warto poświęcić czas na takie czynności, aby sprzęt służył nam przez lata, a w kolejnym sezonie móc od razu korzystać ze sprawnego urządzenia!

Zima minęła i co dalej?

Jeżeli pogoda znowu wraca do łask i chcemy powrotem ciesząc się naszym sprzętem musimy wykonać kilka czynności aby bezpiecznie wrócić do jazdy. Zacznijmy od naładowania baterii do pełna i sprawdźmy czy obszar akumulatora jest suchy i czysty. Usuńmy również kurz za pomocą wilgotnej ściereczki. Następnie sprawdźmy opony i jeżeli jest taka potrzeba dopompujmy je. Gotowe! Hulajnoga jest przygotowana do jazdy.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą marki URBIS , producenta hulajnóg elektrycznych dostępnych w naszej sieci sklepów.

Dodaj komentarz