Jak prawidłowo dbać o łyżwy?

Reading Time: 4 minutes

Łyżwy jak i każdy inny sprzęt sportowy wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia! Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie oraz jak wybrać odpowiedni szlif i profil aby jeździło nam się bezpiecznie oraz wygodnie.

Jednym z ważniejszych elementów dbania o łyżwy są ochraniacze płóz, które mogą być materiałowe lub wykonane z tworzywa sztucznego. Uchronią one ostrze przed uszkodzeniem, zabezpieczą przed korozją, a szlif nadany w czasie ostrzenia wystarczy na dłużej. Kolejną czynnością, którą powinniśmy regularnie wykonywać jest czyszczenie buta. Najlepiej zrobić to za pomocą wilgotnej szmatki lub gąbki. Ze względu na fakt, że łyżwy najczęściej są wykonane z tworzywa inne zabiegi nie będą potrzebne. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest wnętrze buta. Pamiętajmy aby po każdym użytkowaniu wysuszyć łyżwy w środku. W tym celu należy je rozsznurować i poczekać aż same wyschną lub użyć specjalnej suszarki stworzonej do sprzętu sportowego. Na koniec warto skorzystać ze środków bakteriobójczych, które zabezpieczą łyżwy przed nieprzyjemnym zapachem.

Jak dobrze naostrzyć łyżwy?

Aby dobrze się nam jeździło łyżwy muszą być naostrzone. Pamiętaj, że fabrycznie nowe łyżwy zazwyczaj nie posiadają szlifu, a w celu ich naostrzenia należy udać się do profesjonalnego punktu świadczącego takie usługi. Ostrzenie łyżew polega na nadaniu ostrzu odpowiedniego szlifu, a w zależności od jego wyboru uzyskamy różne właściwości jezdne łyżew. Szlif nadaje się poprzez wykonanie rowka w ostrzu, który tworzy dwie krawędzie na których łyżwy ślizgają się po tafli. Dobry szlif charakteryzuje się równomierną głębokością rowka na całej długości ostrza. Chcąc zadbać o dobre ostrzenie korzystaj ze sprawdzonych ostrzalni. Nasz SPORTREBEL SERVICE używa tylko najlepszych maszyn do ostrzenia łyżew marki BLADEMASTER oraz PROSHARP.

Podczas ostrzenia łyżew serwisant powinien spytać Cię jak głęboki rowek preferujesz. Jeśli nie wiesz co odpowiedzieć warto zapytać o to sprzedawcę lub serwisanta, który powinien wyjaśnić Ci czym charakteryzują się poszczególne głębokości rowka. Zerknij także na poniższy rysunek, przedstawiający ogólną charakterystykę podstawowych głębokości rowka.

Głębokość rowka w ostrzu

Mniejszy promień rowka powoduje większe “wgryzanie się” w lód, co pozwala na ciaśniejsze skręty i szybsze przyspieszenie. Należy jednak pamiętać, że powoduje to większe tarcie, zmniejszając poślizg i prędkość. Większy promień daje natomiast większy poślizg i prędkość (ostrza łyżwiarzy szybkich są całkowicie płaskie!), powodując mniejsze zmęczenie w trakcie jazdy, ale również mniejszą zwrotność.

1, 3/4 lub 7/8 cala – Płytki rowek, z niedużymi krawędziami. Łatwiej osiągnąć większą prędkość, kosztem kontroli jazdy, która jest mniejsza.

5/8 cala – Rowek uniwersalny, pozwalający wytworzyć odpowiednią prędkość oraz zachować przyczepność podczas jazdy. Idealny do jazdy rekreacyjnej.

1/2 lub 3/8 cala – Rowek o głębokiej charakterystyce. Wyraźnie zarysowane krawędzie pozwalają zachować wysoką kontrolę podczas jazdy z możliwością szybkich zatrzymań i ciasnych skrętów.

Głębokość rowka znacząco wpływa na poślizg łyżwy

Profilowanie ostrzy w łyżew

Profilowanie ostrzy pozwala na nadanie nowego kształtu, tak aby zmieniły się właściwości jezdne łyżwy.

Przykład: Im bardziej płaskie jest ostrze tym większą daje szybkość i stabilność.

Usługę profilowania możesz wykonać w naszych sklepach SPORTREBEL lub skorzystać z opcji wysyłki łyżew bądź samych ostrzy do oddziału Sportrebel w Rudzie Śląskiej. Poniżej przedstawiamy charakterystykę podstawowych profili, które wykonujemy. W celu wykonania profili specjalistycznych skontaktuj się nami, a chętne doradzimy jaki profil będzie najlepszy dla Ciebie.

Podstawowe profile

QUAD – Profil daje świetną prędkość liniową oraz znakomity poślizg zapewniając równowagę i stabilność. Składa się z 4 stref o różnych. W hokeju profil SQUAD sugerowany jest dla środkowych i ofensywnych zawodników.

ZUPERIOR – Profil dobrze sprawdza się podczas skręcania oraz w trakcie zmiany kierunku jazdy. Łatwo przyspieszyć oraz osiągnąć dobrą prędkość. Składa się z 3 różnych stref. W hokeju profil ZUPERIOR sugerowany jest dla skrzydłowych i defensywnych zawodników.

ELLIPSE – Ten profil zrewolucjonizował profilowanie poprzez przeniesienie kształtu elipsy na ostrze. Jest to zmiana, w której przechodzimy od profilowania promienia, który został wprowadzony w późnych latach 80-tych, do profilowania elipsy. Zapewnia dynamiczną jazdę na łyżwach połączoną ze szybkością i zwinnością. Profil przeznaczony do jazdy rekreacyjnej.

GOALIE SAM – Profil Goalie oferuje nowoczesne podejście, kształtując ostrze tak by zmaksymalizować stabilność, moc i mobilność. W hokeju profil przeznaczony dla bramkarzy.

Profil QUAD
Profil ZUPERIOR
Profil ELLIPSE
Profil GOALIE SAM

Jeżeli masz więcej pytań dotyczących dbania o łyżwy, konserwacji czy profilowania zapraszamy do kontaktu!

tel: 32 727 51 00
sklep@sportrebel.pl

Dodaj komentarz