Hulajnogi elektryczne – hit czy kit?

Reading Time: 4 minutes

Choć hulajnogi są czymś znanym od lat, można śmiało powiedzieć, że właśnie przeżywają swój renesans! Większość z nas posiadała małe, lekkie i składane pojazdy, które swój szczyt popularności odnotowały na początku obecnego milenium. Hulajnogi elektryczne, które dziś widzimy na ulicach znacząco się od nich różnią, ale nie da się ukryć, że na nowo skradły serca zarówno dzieci jak i dorosłych.

Hulajnogi elektryczne to wygoda, ekologia i oszczędność.

Dlaczego co raz częściej zamieniamy samochód na hulajnogę elektryczną? Oprócz samej chęci czerpania przyjemności z jazdy rekreacyjnej, hulajnoga zaczęła służyć nam do czegoś więcej. Co raz szersze grono Polaków świadomie stara się ograniczać emisję spalin i szuka bardziej ekologicznych rozwiązań. Ponadto, przy stale rosnących cenach paliw dojazd hulajnogą, na przykład do pracy, pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, a niejednokrotnie również i czas, ponieważ hulajnoga zapewnia dużo większą swobodę w zakorkowanym mieście. Nie musimy martwić się także o miejsce parkingowe.
W przeciwieństwie do roweru hulajnoga jest dużo łatwiejsza w transporcie oraz przechowywaniu, wystarczy ją złożyć i umieścić na przykład pod biurkiem w pracy.

Na co zwrócić uwagę?

Różnorodność ofert dotyczących hulajnóg elektrycznych na rynku jest naprawdę imponująca. Decyzja jaki model wybrać powinna zostać podjęta po analizie naszych potrzeb i preferencji. Główne różnice pomiędzy hulajnogami to moc silnika, zasięg maksymalny, prędkość maksymalna oraz ładowność, która określa limit wagi użytkownika. Moc silnika przekłada się bezpośrednio na to jaką prędkość będziemy w stanie osiągnąć w trakcie jazdy. Dla przykładu silnik o mocy 500 W pozwoli nam rozpędzić się nawet do 25-30 km/h. Zasięg maksymalny to natomiast wartość, na którą wpływ będzie miał sposób jazdy, waga kierowcy czy rodzaj terenu, po którym się poruszamy. Kolejnym istotnym aspektem jest rodzaj oraz wielkość opon. Im większe i grubsze koła tym lepiej sprawdzą się na nierównych drogach, zapewniając lepszą amortyzację.

Hulajnoga elektryczna URBIS U7.1

Przy zakupie hulajnogi warto dodatkowo sprawdzić wagę hulajnogi, jej poręczność i system składania, ponieważ jeżeli chcemy jeździć nią na co dzień to jej składanie oraz przenoszenie nie powinno sprawiać nam problemu. Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na funkcje oraz wyposażenie dodatkowe, które mimo, że nie jest priorytetem to może ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z jednośladu. Z pewnością jest to rodzaj oraz wielkość wyświetlacza, oświetlenie pojazdu po zmroku ,dostępność tempomatu czy możliwość połączenia sprzętu z telefonem za pomocą aplikacji.

Hulajnogi elektrycznekilka słów o przepisach

Na doprecyzowanie przepisów, regulujących poruszanie się hulajnogą po mieście trzeba było dość długo czekać. Do 20 maja 2021 roku polski kodeks drogowy klasyfikował osoby, które przemieszczają się na hulajnodze jako pieszych. Dopiero po tej dacie jazda na hulajnodze po drogach publicznych została uregulowana, w wyniku czego tzw. urządzenie transportu osobistego – UTO, stało się oficjalnie nowym rodzajem pojazdu.

Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?

  • drogą dla rowerów (ścieżką) z prędkością do 20 km/h,
  • wyjątkowo po jezdni, na której ruch dozwolony jest z prędkością do 30 km/h, gdy nie ma drogi dla rowerów, utrzymując przy tym prędkość nie większą niż 20 km/h,
  • wyjątkowo chodnikiem z prędkością pieszego, gdy nie ma ścieżki rowerowej,
    a na drodze obowiązuje prędkość powyżej 30 km/h.

Kto może jeździć na hulajnodze elektrycznej?

Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się urządzeniem transportu osobistego jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej. Z kolei osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Podróż hulajnogą po mieście.

Czy kask oraz ochraniacze są obowiązkowe w trakcie jazdy na hulajnodze?

Podobnie jak w przypadku rowerów, nie ma obowiązku jazdy w kasku czy zakładania ochraniaczy. Nie oznacza to jednak, że nie warto tego robić, ponieważ jazda na hulajnodze z dużą prędkością może wiązać się z upadkami.

Czy jeżdżąc na hulajnodze możemy otrzymać mandat?

Tak, jeżeli decydujemy się na jazdę hulajnogą elektryczną musimy zapoznać się z obowiązującymi przepisami oraz rodzajami przewinień, za które możemy otrzymać mandat.

  • 300zł to mandat za przewinienie jakim jest poruszanie się na hulajnodze z pasażerem, ponieważ hulajnoga to pojazd konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe,
  • 200 zł zapłacimy za naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika,
  • 300 zł  to kara za zbyt szybką jazdę po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i szeroko pojęte  utrudnianie im ruchu,
  • 100 zł mandatu możemy otrzymać za niekorzystanie z drogi dla rowerów (jeżeli jest ona wyznaczona)

Bezwzględnie należy przestrzegać również zakazu prowadzenia hulajnogi po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) oraz w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Możemy uszczuplić swój portfel nawet o 1000 – 2500 zł.

Hulajnogi elektryczne URBIS znakomicie sprawdzają się na ulicy i w terenie.
Jeżdżąc na hulajnogach elektrycznych dbamy o środowisko.

Od zabawki dla dzieci do modnego środka transportu!

Wracając do pytania postawionego w tytule tekstu, zdecydowanie więcej argumentów przemawia za nazwaniem elektrycznej hulajnogi hitem. Z upływem lat pojazd ten oprócz łatki ciekawego gadżetu dla dzieci zyskał miano pełnowartościowego środka transportu, którym poruszają się osoby w każdym wieku. Jazda na elektrycznym jednośladzie nie jest męcząca, pozwala nam przemieszczać się szybko oraz ekologicznie. Oprócz dojazdów do szkoły czy pracy hulajnoga może służyć nam również do rekreacji oraz eksplorowania nowych terenów, do których ciężko dostać się pieszo lub nie można dojechać autem. Hulajnoga elektryczna to zdecydowanie udany wynalazek, który połączył pokolenia i z pewnością zostanie na topie dłużej niż przez jeden sezon.

Dodaj komentarz