Rolki damskie – jakie rolki kupić dla dziewczyny?

Reading Time: 4 minutes

Letnie miesiące sprzyjają uprawianiu aktywności fizycznej, zwłaszcza tej na świeżym powietrzu. Ponadto, co raz więcej miejsc w miastach jest przystosowanych do bezpiecznej jazdy na rolkach, hulajnogach czy na rowerze. Jeżeli postanowiliście dołączyć do grona rolkarzy eksplorujących te miejsca podpowiadamy jak wybrać dobry sprzęt i jakie rolki damskie sprawdzą się dla rolkarek. 

Pozytywny wpływ

Jazda na rolkach, zresztą jak każdy sport przynosi mnóstwo korzyści dla naszego zdrowia. Co możemy zyskać? Przede wszystkim wzmocnimy nasze mięśnie, poprawimy koordynację ruchową i równowagę. Aktywność ta nie obciąża również stawów, za to poprawia pracę układu oddechowego oraz krążeniowego. Już po kilku treningach zauważymy, jak szybko znika nasza zadyszka, a jeżdżąc regularnie na pewno poczujemy również różnice w wyglądzie naszej sylwetki. Jak wskazuje kalkulator spalanych kalorii podczas 1h jazdy możemy spalić nawet 400kcal, więc taki rodzaj rekreacji może nam służyć jako pełnowartościowy trening cardio. Trenerzy oraz dietetycy twierdzą, że jazda na rolkach jest świetną alternatywą dla ćwiczeń aerobowych czy nawet biegania!

Rolki damskie TEMPISH

Z czego możemy wybierać?

Planując zakup rolek warto zapoznać się z rodzajami dostępnych na rynku modeli. Jak z każdym sprzętem – znajdziemy zarówno te amatorskie jak i specjalistyczne wersje. Aby wybrać model idealny należy przeanalizować nasze potrzeby, poziom posiadanych umiejętności, oczekiwania oraz dostępny budżet.

Rolki damskie – rodzaje

  • Rekreacyjne/ fitness to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj rolek, zapewniający wysoki komfort w codziennym użytkowaniu. Takie rolki świetnie sprawdzą się na płaskich powierzchniach do jazdy w średnim tempie po mieście lub wykonywania prostych treningów fitness. Taki model rolek trzyma stabilnie stopę w bucie, zapewnia dobrą wentylację i wygodę. Najczęściej posiada kółka w rozmiarze od 78 do 84mm.
  • Agresywne/ freestyle to sztywne i zwrotne rolki wyczynowe przeznaczone dla doświadczonych zawodników. Głównym miejscem ich przeznaczenia są skateparki, gdzie można wykonywać triki na przeszkodach. Ich specjalna zabudowana konstrukcja chroni przed urazami i dobrze stabilizuje stopę.
  • Szybkościowe/ speed sprawdzą się dla jeźdźców, którzy wszystkie podstawy opanowali do perfekcji! Jak sama nazwa wskazuje służą do rozwijania dużych prędkości i do jazdy dynamicznej. Ich cechą dominującą są duże kółka o średnicy nawet 90mm. Rolki szybkościowe możemy znaleźć w dwóch wariantach: wysokim za kostkę – dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z jazdą speed oraz niskie przeznaczone dla doświadczonych rolkarzy.
  • Hokejowe/ In-Line to rolki wzorowane na łyżwach, przeznaczone dla zaawansowanych rolkarzy, którzy oprócz jazdy również grają na rolkach. Bardzo precyzyjne, szybkie, zwrotne i wykonane z bardzo trwałych komponentów. Niezwykle stabilnie trzymają stopę oraz chronią przed urazami.
Rolki szybkościowe
Rolki rekreacyjne
Rolki freestyle

Porady przy zakupie

Rozmiar

Wybór rozmiaru należy rozpocząć od poznania długości naszej stopy. Jak to zrobić? Najlepiej stanąć bosą stopą na kartce papieru A4 i zaznaczyć 2 punkty – najdalej wysunięty palec oraz piętę a następnie wystarczy zmierzyć odległość pomiędzy nimi. Do otrzymanego wyniku dodajemy 0,5 – 1 cm ze względu na fakt, że w trakcie jazdy będziemy w skarpetkach a nasza noga na pewno lekko spuchnie. Ostateczny wynik porównujemy z tabelą rozmiarów podaną przez producenta i odczytujemy swój rozmiar. W sklepie stacjonarnym rolki wystarczy przymierzyć. Pamiętajmy aby nie robić tego w pośpiechu. Należy zapiąć wszystkie klamry, następnie wstać i uginając nogi sprawdzić czy but nas nie uciska. Stopa nie powinna przemieszczać się w bucie ale palce muszą mieć swobodę ruchu.

Rodzaj buta

But powinien być dopasowany, ale nie ciasny. Sprawdźmy jego szerokość i wygodę podczas mierzenia. W tym celu warto wybrać miękki sznurowany but włożony w kompozytową cholewkę. Jeżeli chodzi o zapięcie to najlepsze będą modele z podwójnym systemem mocowania, czyli sznurówki wzmocnione klamrami. Profesjonalne modele rolek oferują anatomiczną wkładkę tzw. Memory fit, która w czasie jeżdżenia dopasowuje się do kształtu stopy i zapamiętuje go.

Kółka

Na samym początku najlepiej wykluczyć rolki z kółkami plastikowymi ze względu na słaba jakość i niską trwałość. Najlepiej wybrać kółka z poliuretanu lub uretanu czyli, kauczuku syntetycznego. Jeżeli chodzi o wielkość kół to dla osób początkujących najlepsze będą koła średnie. Im większe kółka tym mniejsza stabilność, jednak na poczet szybkości. Równie istotna jest twardość kółek. Te miękkie posiadają większą przyczepność, tłumią drgania lecz znacznie szybciej się zużywają. Twarde natomiast będą trwalsze, lecz nie zamortyzują tak dobrze drgań. Optymalna wartość kółek w rolkach do jazdy codziennej wynosi od 78 do 84A.

Łożyska

Od łożyska zależy płynność oraz prędkość jazdy. Są one oznaczane symbolem ABEC wraz z odpowiednią cyfrą. Im wyższa cyfra znajduje się obok symbolu ABEC tym większą prędkość rozwiniemy w danym modelu. Do jazdy rekreacyjnej optymalnymi łożyskami będą te ABEC5 lub ABEC7.

Dobre dopasowanie rolek to podstawa
Rolki damskie z podwójnym systemem mocowania

Jeśli zależy nam na jeździe rekreacyjnej i miejskiej warto wybrać rolki fitness, które znajdziemy w bogatej gamie wzorów oraz kolorów. Rolki dla dziewczyn cechują się wygodnym i przewiewnym butem, który nie uciska ale dobrze stabilizuje stopę. Dodatkowo polecamy dobrać zestaw ochraniaczy i kask aby jazda była bezpieczna i nie spowodowała niebezpiecznych kontuzji. Jeżeli chodzi o wybór producenta to od lat najchętniej wybierane są modele marek takich jak: TEMPISH, Rollerblade, K2 czy Powerslide, którzy oferują sprawdzone rolki w dobrych cenach, dostępne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i online.

Dodaj komentarz