Unihokej, czyli młodszy kuzyn hokeja

Reading Time: 4 minutes

Unihokej (ang. Floorball) to dynamiczna gra zespołowa, która zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Choć ta młoda dyscyplina sportowa, głównie kojarzona jest z lekcjami wychowania fizycznego to stale zdobywa nowych zwolenników i uprawia ją coraz większa grupa osób. Unihokej to łatwa gra dla wszystkich, która nie wymaga specjalistycznych umiejętności czy drogiego sprzętu. W przeciwieństwie do hokeja nie musimy potrafić jeździć na łyżwach czy korzystać z tafli lodowiska, wystarczy sportowa hala.

Unihokej – kilka słów o historii.

Pierwotnie gra w unihokeja została wynaleziona w latach 50. XX wieku w USA w stanie Minnesota. Pracownicy pewnej fabryki, zajmującej się produkcją tworzyw sztucznych stworzyli plastikowe kije, które wykorzystywali do zabawy. Kilka lat później w Kanadzie oraz USA młodzież imitując grę w hokeja zaczęła grać plastikowymi kijami oraz krążkiem na zwykłym boisku, nazywając taką grę Floor Hockey. Ten sam rodzaj zabawy do Europy, a dokładniej do Szwecji sprowadził w 1968 r. Carl-Åke “Calle” Ahlqvist, który chcąc rozpowszechnić nową dyscyplinę organizował liczne szkolne pokazy. Już 4 lata później w 1972 r. w Göteborgu założył on firmę UNIHOC, która jako pierwsza w Europie zaczęła produkować sprzęt sportowy do Unihokeja.

Gra w unihokeja to wspaniała zabawa.
Turniej unihokejowy TEMPISH CUP.

W 1996 roku, czyli w momencie organizacji I Mistrzostw Świata, unihokej był znany już w 20 krajach. Polska dołączyła do tego grona w 1997 r., choć nieoficjalnie w unihokeja grano już w 1992 roku. Dyscyplina ta trafiła do Polski za sprawą Elżbiety i Rogera Żółtowskich z Gdyni, którzy zorganizowali szereg spotkań i prezentacji unihokeja. Pokazy gry odbyły się w Zielonej Górze i na Gdańskim AWF i były połączone z przekazywaniem materiałów szkoleniowych dla szkół i klubów sportowych. W 1995 roku powstała Polska Federacja Unihoca, skupiająca Uczniowskie Kluby Sportowe, Ludowe Kluby Sportowe i inne kluby z całej Polski. W 1997 roku podjęto uchwałę o zmianie nazwy na Polską Federację Unihokeja – Floorball i jeszcze tego samego roku PFU została członkiem Międzynarodowej Federacji  Unihokeja (IFF). W 2009 roku w unihokeja grano już w ponad 80 krajach na całym świecie, a w 58 powołano Federacje uznawane przez IFF.

Potrzebny sprzęt

Unihokej to energiczny i dość agresywny sport. Rozpoczynając przygodę z tą dyscypliną warto zacząć od wybrania wygodnej odzieży sportowej, kasku czy zestawu ochraniaczy dla bramkarza. Odpowiedni kask powinien być stabilny, wykonany z trwałych tworzyw z wypełnieniem pianką lub gąbką oraz posiadać solidną metalową kratę osłaniającą twarz. Wszystkie te funkcje spełnia maska bramkarska TEMPISH Hero Activ lub jej odpowiednik w wersji junior TEMPISH Hector. Każdy zawodnik z pola powinien posiadać także specjalny, dopasowany do siebie kij. Kij do Unihokeja składa się z długiego trzonka z trwałego tworzywa, łączonego na styku z blendą (zwaną także łopatką). W przeciwieństwie do kija hokejowego trzonek jest okrągły, a łopatka ma kształt siateczki. Długość kija unihokejowego należy zawsze dopasować do wzrostu zawodnika, zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta.

Piłeczki i kije do Unihokeja.
Najlepsze buty do unihokeja.
Buty do UNIHOKEJA TEMPISH No Limit


W przypadku źle dobranego kija zawodnik oprócz obniżonego komfortu gry może odczuwać ból w okolicy kręgosłupa, czy nawet przez ograniczony zasięg stracić równowagę i upaść. Przy zbyt krótkim kiju uderzenia są zbyt lekkie oraz niedokładne. Odpowiedni kij zwiększa precyzję i siłę uderzeń oraz pozwala lepiej kontrolować piłeczkę w trakcie gry. Zostając w temacie piłeczki, te wykorzystywane w unihokeju wykonane są z bardzo lekkiego tworzywa sztucznego. Lot takiej piłeczki jest bardzo szybki, dzięki znajdującym się w niej otworom.

Zasady gry

Zasady unihokeja nie są zbyt skomplikowane. W rozgrywkach seniorskich udział biorą dwie drużyny, każda złożona z pięciu zawodników i jednego bramkarza. Gole zdobywa się za umieszczenie piłeczki
w bramce przeciwnika, pamiętając, że podawanie piłki dłońmi jest całkowicie niedozwolone. Jedyny zawodnik, który nie gra z kijem lecz może za to łapać piłeczkę w ręce to bramkarz. Celem każdej
z drużyn jest wygranie meczu. Czas trwania jednego meczu unihokeja to 3 serie po 20 minut, a po każdej tercji następuje 10 minut przerwy. Jeżeli mecz musi być rozstrzygnięty, a po 60 minutach gry widnieje wynik remisowy, rozgrywa się trwającą 10 minut dogrywkę. Jeżeli rozstrzygnięcie wciąż nie zapada przeprowadza się serię rzutów karnych.

Gracz SC TEMPISH VITKOVICE przygotowany do obrony.

Sport dla każdego

Zarówno treningi, jak i mecze unihokeja wprowadzają ogromne emocje,
elementy rywalizacji i współzawodnictwa.  Ta dyscyplina sportowa może być świetnym urozmaiceniem wprowadzonym do oferty każdego obiektu i na pewno zyska swoich zwolenników w każdym wieku. Ponadto, dzięki współpracy z profesjonalnymi firmami przygotowanie zaplecza sportowego jest łatwe w organizacji  i nie wiąże się z dużym nakładem finansowym.

Dodaj komentarz