American Roller Disco – moda na wrotki!

Reading Time: 3 minutes

Kto z nas nie kojarzy amerykańskich filmów, w których grupa ludzi w kolorowych strojach tańczy na wrotkach do takich hitów jak Boogie Wonderland, a nad ich głowami błyszczy dyskotekowa kula? W 1867 r. w USA powstała pierwsza publiczna wrotkarnia, która cieszyła się ogromną popularnością.  Do Polski moda na takie obiekty dotarła później. Pierwsze takie miejsce powstało w 1913 r. w Warszawie, a dokładniej w Dolince Szwajcarskiej. Moda na wrotki wraca jak bumerang. Pomimo tego, że dzisiaj prym wiodą longboardy oraz elektryczne hulajnogi, którymi możemy sterować za pomocą smartfonów warto zainteresować się retro sportem, jakim jest jazda na wrotkach.

Od XVIII wieku do dziś

Pomysł na przymocowane kółek do butów pochodzi już z XVIII wieku. Początkowo pojedyncze kółka mocowane były jedno za drugim, jednak takie wrotki były mało zwrotne oraz sprawiały kłopot przy hamowaniu. Rewolucji dokonał dopiero pewien Amerykanin, któremu jazdę w celach zdrowotnych zalecił lekarz. Ze względu na własne potrzeby wpadł na pomysł, że pod butem powinny być dwie pary kółek, każda umieszczona na ośce, która przy nacisku ciężaru ciała umożliwia skręcanie. Twórca tego pomysłu został milionerem, a patent, który wprowadził sukcesywnie funkcjonuje do dziś.

Wrotki czy rolki?

Największa różnica pomiędzy tymi sprzętami to rozkład oraz rodzaj kółek. W rolkach są one przymocowane w rzędzie jedno za drugim. We wrotkach są to dwa rzędy kółek, przymocowane na osobnych osiach. Wrotki są dużo lepsze dla osób początkujących, ponieważ łatwiej utrzymać w nich równowagę oraz wyhamować. W rolkach możemy rozwinąć dużo większą prędkość, są one również bardziej zwrotne i skrętne. Zarówno we wrotkach jak i rolkach możemy hamować sposobem „na literę T” j, jednak zasadnicza różnica w wykorzystaniu hamulców jest taka, że na wrotkach znajdują się one z przodu, a w rolkach z tyłu buta. Hamowanie we wrotkach polega na przechyleniu stopy w przód, by zahaczyć hamulcami umieszczonymi z przodu wrotek o podłoże.

kobieta blondynka na kolorowych damskich wrotkach na różowym tle

Jak przygotować się do jazdy?

Rozpoczynając swoją przygodę z wrotkami, warto zaopatrzyć się w takie elementy, jak kask czy ochraniacze na kolana. Oczywiście nie bez znaczenia jest tutaj wybór sprzętu. Przeglądając szeroki wachlarz modeli z łatwością dobierzemy wrotki do swoich potrzeb. Na rynku znajdziemy wrotki damskie skórzane, zamszowe czy plastikowe w wielu kolorach i fasonach. Ogranicza nas tylko własny gust i wyobraźnia. Jedną z marek, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę jest TEMPISH. Oferowane przez tę firmę produkty cechuje wysoka jakość wykonania, wytrzymałość oraz nowoczesny design. Producent posiada bardzo duży wybór modeli adresowanych zarówno dla dorosłych, jak i wrotki dla dzieci, które oprócz funkcjonalności cenią sobie przede wszystkim wygląd i dużo chętniej rozpoczną naukę we wrotkach w fantazyjnym wzornictwie.

kobieta brunetka w kolorowych damskich wrotkach na żółtym tle

Aktywność dla każdego

Jak dobrze wiemy każdy sport to zdrowie, ale jazda na wrotkach może być dodatkowo świetnym połączeniem zabawy i rekreacji. Przy regularnej jeździe zwiększymy swoją koordynację ruchową, wzmocnimy mięśnie nóg i pośladków, a w dodatku spalimy zbędne kalorie. Jednym z atutów jazdy na wrotkach jest fakt, że dzięki płynnemu ruchowi podczas jazdy nie obciążamy w żaden sposób stawów, tak jak np. podczas biegania. Taka forma rekreacji polecana jest dla każdego, niezależnie od wieku czy kondycji, zwłaszcza że możemy manewrować pomiędzy jazdą na łonie natury a szaleństwem podczas roller disco. W Polsce jazda na rolkach choć nie należy do najpopularniejszych sportów ma wielu miłośników. Praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy profesjonalne wrotkarnie wyposażone w niezbędny asortyment. Ponadto wiele z nich oferuje imprezy tematyczne, warsztaty a nawet konkursy. Chyba ciężko wyobrazić sobie inny sport, który tak łatwo można połączyć z zabawą.

Dodaj komentarz