Kij hokejowy dla dziecka.

Reading Time: 5 minutes

Jak wybrać kij hokejowy dla dziecka i na co zwrócić uwagę?

Dobór właściwego sprzętu hokejowego dla dziecka to ważny element przed rozpoczęciem gry. Dziś chcemy przybliżyć Wam temat kijów hokejowych przeznaczonych dla dzieci i młodych graczy. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór kijów. Zadajmy sobie jednak pytanie, jakie parametry powinniśmy uwzględnić aby wybrać ten najlepszy? Pamiętajmy również, że właściwie dobrany kij na pewno zaważy na grze dziecka oraz będzie rzutował na całokształt rozwoju kariery sportowej młodego zawodnika.

Jak dobrać długość kija hokejowego dla dziecka?

Aby dobrać odpowiednią długość kija dla dzieci w wieku 5-10 lat należy kierować się kilkoma zasadami:

Odpowiednia długość - przy wyborze kija najważniejszym elementem jest znalezienie odpowiedniej długości. Jeśli kij jest zbyt długi lub zbyt krótki, dziecko może nabawić się złej postawy na łyżwach i problemów z równowagą, które mogą prowadzić do złych nawyków na lodzie.
Mierzenie kija - aby dobrze dobrać długość kija należy założyć dziecku łyżwy i poprosić aby stanęło na nich w pozycji wyprostowanej. Następnie umieścić kij łopatką do dołu, tak aby stykała się z podłożem. Koniec trzonka kija powinien być na wysokości brody lub trochę niżej. Jeśli nie ma możliwości przymiarki w łyżwach to koniec kija powinien być na wysokości czubka nosa. Jeżeli kupimy dłuższy kij jest możliwość przycięcia go.
Mierzenie kija hokejowego
Opcje - w okresie kiedy dziecko dojrzewa i nabiera siły możemy zastosować krótszy kij, dosięgający mostka. Taka opcja może pomóc w lepszym opanowaniu techniki operowania kijem podczas ciaśniejszych sytuacji na lodzie.

Parametry techniczne kija, na które warto zwrócić uwagę!

  • Odpowiedni FLEX, czyli elastyczność kija. Im niższy FLEX kija, tym mniejsza siła dziecka potrzebna jest do jego wygięcia. Właściwy FLEX jest ważny, aby pomóc rozwijającemu się zawodnikowi nauczyć się prawidłowo używać kija. Możesz oszacować właściwy FLEX dzieląc wagę gracza w funtach (zamień kg na funty) przez dwa. Np. jeżeli dziecko waży 60 funtów (czyli około 27kg) to prawidłowy FLEX wynosi 30.
FLEX kija, który pracuje
  • Krzywizna łopatki powinna być jak najmniejsza (połóż kij na podłożu tak by tworzył łuk skierowany do dołu. Zmierz odległość od podłoża do miejsca maksymalnego wykrzywienia, nie powinna być ona większa niż 0,5 cala).

  • Twardość łopatki w kiju hokejowym dla dzieci nie powinna być zbyt duża, dzięki czemu łatwiej kontrolować krążek i wyuczyć się właściwego operowania kijem.
Odpowiednia twardość łopatki
  • Przód łopatki powinien być zamknięty (patrząc na nią od przodu powinniśmy jak najmniej widzieć. Dzieciom łatwiej się gra kiedy łopatka ma zamknięty charakter, ponieważ prościej opanowują podania i łatwiej im oddać precyzyjny strzał. Używając łopatki o bardzo dużej krzywiźnie strzały młodych hokeistów często lecą w  górę i ponad siatkę.
  • Trzonek powinien być dostosowany do ręki dziecka. Nie jest wskazane dawanie dzieciom kijów z grubym trzonkiem, np. przyciętych kijów seniorskich. Dłoń dziecka jest drobna i trzonek musi być odpowiednio cienki aby normalnie operować kijem. Dodatkowo przy za grubym trzonku dziecko może mieć problem z załadowaniem kija w czasie strzału. Łatwiej nagiąć cienki trzonek i zmagazynować jego energię niż gruby i sztywny. To bardzo ważne aby dzieci od małego uczyły się korzystać z kijów i ich właściwości.
Trzonek musi być odpowiednio gruby

Orientacyjna tabela twardości kijów dla dzieci.

Jeśli masz wątpliwości jaką twardość (FLEX) dobrać dla dziecka skorzystaj z poniższej tabeli. Porównaj wzrost i wagę dziecka i dopasuj do odpowiedniej twardości. Jeśli masz niedaleko siebie profesjonalny sklep hokejowy możesz zapytać sprzedawcy by doradził Ci jaka jest odpowiednia twardość kija dla Twojego dziecka.

Orientacyjna tabela twardości kijów dla dzieci firmy Bauer.

Kilka rad dotyczących kijów.

Kiedy kij jest już jakiś czas w użyciu należy sprawdzić czy łopatka nie jest nadmiernie postrzępiona od dołu. Jeśli tak jest to może to oznaczać, że kij jest za długi, albo dziecko wspiera się na nim szukając równowagi.

Kije drewniane są niedrogie i mają nieco większą wagę, co jest korzystne dla początkujących; bardziej zaawansowani gracze mogą preferować lżejsze (i droższe) kije kompozytowe, które maja lepsze właściwości materiałowe.

Kije warto wymienić co sezon, by rosły wraz z młodym zawodnikiem i jego umiejętnościami. Zakup pierwszego kija to istotna sprawa. Jeśli masz wątpliwości zapytaj trenera lub obsługę sklepu. W SPORTREBEL nasi sprzedawcy to praktycy, więc zawsze możecie liczyć na fachową poradę. Dobrze dobrany kij hokejowy dla dziecka buduje jego pewność siebie, dając mu większą szansę na sukces i radość na lodzie przez wiele lat.

W miarę rozwoju dorastający gracz będzie sam dobierał sobie poszczególne cechy kija takie jak FLEX (twardość kija), LIE (kąt pod jakim ustawia się kij względem tafli), kształt czuba (kwadratowy lub okrągły) lub tez zaawansowane krzywizny łopatki.

Polecane modele kijów dla dzieci.

Kij hokejowy dla dzieci Bauer NEXUS Performance

Aktualnie na rynku funkcjonują kije specjalnie przeznaczone dla młodszych kategorii wiekowych. Przykładowo BAUER HOCKEY posiada w ofercie kije dla najmłodszych z serii VAPOR X w wersji YOUTH i JUNIOR. Cechują się one niskim, specjalnie dobranym Flexem dla najmłodszych, dobrą wytrzymałością na uderzenia, a do tego łatwym uwolnieniem krążka z łopatki w czasie strzału. Mają one także odpowiednio grube trzonki aby małe dziecięce dłonie łatwiej nimi operowały. Drugą serią są kije NEXUS JUNIOR, o małych twardościach. Zaprojektowane zostały specjalnie dla młodszych graczy aby łatwiej oddać spójny i mocny strzał.

Kij hokejowy dla dzieci VAPOR YOUTH

Reasumując, wybierając kij dla dziecka korzystajmy wyłącznie z modeli przeznaczonych dla najmłodszych. Takie kije hokejowe pomogą dziecku w grze i zapewnią równomierny rozwój jego umiejętności, co na pewno zaowocuje w przyszłości.

Dodaj komentarz